Widok od strony wjazdu

Ceglana Stodoła

Rok:
2021
Faza projektowa:
Ukończona inwestycja
Lokalizacja:
Zręcin
Inwestor:
prywatny

Cegła to motyw przewodni i element wyróżniający tę realizację. Elewacja budynku została zaprojektowana w całości jako ceglana – przy zastosowaniu ceglanej okładziny, wykonanej z cegieł pochodzących „z odzysku”. Ceglaną architekturę domu, uzupełnia posadowiona niżej, wykończona w ciemnym kolorze bryła garażu . Zastosowany w projekcie materiał elewacyjny, wpisuje się w kolorystykę zabudowy sąsiedniej, utrzymanej w odcieniach szarości i bieli z grafitowymi lub czerwonymi dachami. Użycie licówek wykonanych z cegieł „z odzysku” podnosi parametry termoizolacyjne ścian zewnętrznych i stanowi cyrkularne wykorzystanie materiału budowlanego.

Ceglana, nowoczesna stodoła została zaprojektowana dla pary inwestorów, która zmienia swoje życie i przeprowadza się na wieś. Program funkcjonalny domu uwzględnia, funkcję domowego biura dla dynamicznych zawodowo osób. Na kondygnacji parteru przewidziana jest strefa dzienna oraz strefa przeznaczona do pracy. Miejsce przeznaczone na pracę w domu, to przestrzeń znajdująca się wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. Zachodnia ściana szczytowa domu „została wsunięta w głąb bryły budynku”, tworząc wymknięty ścianami z trzech stron, przylegający do domowego biura, kameralny taras, niewidoczny od frontu.

elewacja frontowa

Realizacja, zaprojektowana jest na działce posiadającej duże nachylenie terenu i malownicze podkarpackie widoki. Bryła budynku rozbita jest na dwie mniejsze kubatury – dom i wpisany w ukształtowanie terenu garaż, znajdujący się w tylnej części działki. Forma architektoniczna została zdynamizowana, skośnymi asymetrycznymi, wysokimi oknami. Strefa dzienna domu, otwarta jest na trzy strony świata, przez jej duże przeszklenia roztaczają się widoki na okoliczne pagórki i przydomowy „brzozowy lasek”.

Widok ściany szczytowej
Widok z narożnika
Widok ściany szczytowej
Ceglana Stodoła | ONDA